• Školská jedáleň

•    Od 1.5.2023 bude poskytnutá dotácia na obedy pre žiakov, ktorých rodič/zákonný zástupca o to požiadal.

Ak nemá stravník k 1. 5. 2023 na svojom konte 24,-- €, je potrebné uhradiť alebo doplatiť do tejto výšky tzv. zábezpeku.

U novo prihlásených stravníkov  je potrebné uhradiť zábezpeku 24.-- €  a réžiu 4.-- € (máj, jún)

Zároveň oznamujeme rodičom/zákonným zástupcom, že odhlásenie zo stravy prostredníctvom aplikácie Edupage je už možné iba z rodičovského konta. Ak rodič nemá aktivované rodičovské konto, môže o prihlasovacie údaje požiadať v kancelárii zástupkyne riaditeľa školy. Podmienkou je mať aktívnu mailovú adresu.

• Slávici z lavice

• V stredu 19. 4. sa naša škola zmenila počas posledných vyučovacích hodín na malú SuperStar. Žiaci totiž súťažili v speve akejkoľvek populárnej piesne. Do súťaže sa zapojilo 35 spevákov.

1. kategória: 1. Samanta Gabčová - 3.

2. Viktória Orolinová - 3.

3. Andrea Čížiková - IV. A

3. Jakub Šebest - 1. A

2. kategória: 1. Katarína Šebestová - 6. A

2. Rebeka Brejčáková - 5.

3. Michal Rušin - 5.

3. kategória: 2. Tatiana Farkašová - 7.

3. Klára Remiašová - 7.

• Deň Zeme

•      Zvýšiť environmentálnu gramotnosť a upriamiť pozornosť na problémy, ako sú odlesňovanie, strata biodiverzity či klimatická kríza, je cieľom Dňa Zeme, ktorý si ľudia na celom svete rôznymi aktivitami pripomínajú 22. apríla už viac ako 50 rokov. Ekologické a environmentálne aktivity nie sú vzdialené ani žiakom našej školy.

20. a 21. apríla sme si preto rozdelili „rajóny“ a pustili sa do upratovania. Žiaci 1. stupňa vyzbierali odpadky okolo cintorína a v uliciach obce Švábovce. Žiaci 5. ročníka vyčistili oblasť „Nižného jarku“ a žiaci 6. ročníka odpratali časť odpadu z nelegálnej skládky vytvorenej za obcou smerom k lesu. Žiaci 7. ročníka vyčistili oddychovú zónu „Pod dubom“. Ôsmaci a deviataci  bol pod vedením p. Ing. Rusnačka vysádzať v lese nové stromčeky - jedle a buky. Do aktivít sa zapojili aj naši škôlkari. Na konci akcie sme mali radosť a dobrý pocit z toho, že sme našej modrej planéte pomohli zbaviť sa odpadu, ale túto radosť tlmilo poznanie, že je medzi nami stále veľa takých, ktorí sa nehanbia vyviezť  stavebný odpad, nepotrebné pneumatiky, kuchynské spotrebiče a rôzny iný odpad  niekam k potoku, do kríkov či do lesa.

Aktivity 2. stupňa

Svojou troškou prispeli aj naši najmenší - škôlkari.

• Zber starého papiera

• Kedy: 24. apríl – 5. máj 2023

Ako: každé ráno od 7.15 h.  do 7.40 h.  (po dohode s triednym učiteľom aj  popoludní) v chodbe pri telocvični

Ukončenie zberu: piatok 5. mája o 14.00 h.

- papier musí byť v balíkoch pevne zviazaný špagátom

- zberu sa môžu zúčastniť všetci žiaci školy, vrátane detí MŠ

- nie v nadrozmerných škatuliach ani v igelitových taškách a vreciach!!

- odmeny pre najlepšiu triedu a jednotlivcov

- vyhodnotenie zberu papiera počas MDD

• Školské schody ožili farbami!

• Veľkonočné prázdniny sme využili v škole na oživenie šedého schodišťa z prízemia až na 2. poschodie. Pestrofarebné polepy majú okrem estetickej funkcie aj funkciu vzdelávaciu. Naši žiaci si tak chôdzou po schodoch zlepšujú  nielen svoju fyzickú kondíciu, ale aj vedomosti z násobilky, slovných druhov, matematických vzorcov apod.

Polepy schodov, ktoré boli vyrobené na objednávku, uhradilo zo svojho rozpočtu Rodičovské združenie pri ZŠ s MŠ Švábovce. Ďakujeme!

• Zo zápisu detí na plnenie PŠD

• Zápis detí na plnenie PŠD sa v našej škole uskutočnil podľa harmonogramu v dňoch 5. a 6. apríla 2023.

Do 1. ročníka pre školský rok 2023/24  bolo v uvedenom termíne zapísaných 19 budúcich prvákov, ktorí pri zápise pred pani učiteľkami preukázali svoju pripravenosť stať sa bystrým a šikovným prvákom. Ako pamiatku na tento významný deň dostali odznak, pamätný list, omaľovánku s pastelkami a ďalšie drobné predmety.

• Noc s Andersenom

• Aj v našej škole „vypukla“ v piatok 31. marca  Noc s Andersenom - rozprávkové podujatie na podporu čítania kníh. 18. ročníka, u nás však po prvýkrát, sa zúčastnilo  vyše 23 000 slovenských detí a medzi nimi aj našich 28 "čítania chtivých" žiakov z 3. až 7. ročníka.

Pod vedením pani učiteliek Lucie Čižmárovej, Ľubice Chmurovej, Martiny Mizerovej a Alice Brtáňovej si žiaci užili NOC  plnú hier, súťaží, rozprávok na čítanie, pozeranie i počúvanie, NOC v triedach v spacákoch v spoločnosti kamarátov, ale i NOC plnú maškŕt v podobe pizze, bábovky, závinu, lievancov či párkov.

Touto cestou  sa chceme  poďakovať pánovi kuchárovi Jankovi Čížikovi, pánovi Farkašovi, slečne Zuzke Čížikovej, vedúcej jedálne pani Jarmile Mlynárovej, ako aj pani upratovačkám za pomoc a ústretovosť pri organizovaní tejto veľkej akcie.

Poďakovanie za spoluprácu patrí aj pani spisovateľke Veruške Bobekovej, ktorá pre nás pripravila nádherné video o Andersenovi, ako aj krásnu rozprávku na počúvanie.

Veríme, že táto nádherná Noc s Andersenom neostane len v našich srdciach a spomienkach, ale naša škola sa stane pravidelným účastníkom nasledujúcich ročníkov.

Noc s Andersenom koordinoval Spolok slovenských knihovníkov a knižníc, podporilo Rádio Regina Západ, Slovart - vydavateľstvo najlepších kníh, digitálna knižnica KUBO - detské knihy a knižnica Bedřicha Beneše Buchlovana z Uherského Hradiště.