• Telocvičňa a šatne

• Telocvičňa a šatne pri telocvični sú súčasťou  priestorov školy.

Využitie:

• vyučovacie hodiny povinnej telesnej výchovy
          • športovo – záujmová činnosť žiakov školy
          • organizované športové a kultúrne podujatia žiakov školy
          • pravidelné a príležitostné športové aktivity

Priestory  využívajú:

• žiaci  základnej školy
          • deti materskej školy
          • * ostatní užívatelia, ktorí majú súhlas riaditeľa školy

Harmonogram využívania:

1. Podľa rozvrhu hodín povinnej telesnej výchovy.
          2. Podľa harmonogramu v mimovyučovacom čase.

Zásady správania sa užívateľov

1. Vstup do telocvične  je dovolený len v čistej športovej obuvi, ktorej podrážka nenecháva na podlahe telocvične fľaky a šmuhy.
          2. Príchod do priestoru šatní je žiakom povolený až na konci prestávky pred začiatkom vyučovacej hodiny, žiaci sa z triedy do priestorov telocvične presúvajú podľa pokynov vyučujúceho.
          3. Žiaci aj vyučujúci musia mať na vyučovacích  hodinách telesnej výchovy a pri inej športovej činnosti mimo vyučovania cvičný úbor.
          4. Za športovú obuv sa nepovažujú prezuvky!
          5. Pri športovej činnosti je zakázané nosiť hodinky, prstene, retiazky. Dlhé vlasy musia byť stiahnuté gumičkou.
          6. Žiaci vstupujú do priestorov šatní a telocvične len v sprievode vyučujúceho.
          7. Po presune zo šatní do telocvične žiaci nastúpia do určeného tvaru. Vyučujúci je povinný skontrolovať počet žiakov a ich ustrojenosť.
          8. Pri športovej činnosti je žiak povinný dodržiavať pravidlá cvičenia a dodržiavať pokyny a upozornenia vyučujúceho.
          9. Žiaci, ktorí pre chorobu alebo úraz na vyučovacej hodine nemôžu cvičiť, túto okolnosť preukážu lekárskym potvrdením na začiatku vyučovacej hodiny. Necvičiaci pomáhajú vyučujúcemu pri zapisovaní a meraní výkonov, pomocných prácach alebo vykonávajú inú primeranú telesnú alebo športovú činnosť.
          10. Ak žiak z akýchkoľvek príčin musí opustiť priestor, v ktorom sa vyučuje, je povinný to pred odchodom nahlásiť vyučujúcemu. Obdobne nahlási aj svoj návrat.
          11. Aby sa zabránilo krádežiam v šatniach, žiaci odovzdajú cennosti na začiatku vyučovacej hodiny svojmu vyučujúcemu, ktorý ich odloží a uzamkne do kabinetu.
          12. Žiaci sami bez dozoru nesmú vstupovať do kabinetov TV a skladu, svojvoľne si brať lopty a iné športové potreby.
          13. Pri riadení telovýchovnej činnosti sa učiteľ nevzďaľuje z priestoru, v ktorom sa koná cvičenie. Ak z nevyhnutných príčin ho musí opustiť, je povinný:
          • zabezpečiť pedagogický dozor právne zodpovednou osobou
          • prerušiť akúkoľvek telovýchovnú aktivitu žiakov
          1. Pri športovej činnosti je zakázané žuť žuvačku
          2. V telocvični a na športovom ihrisku je zakázané jesť, piť alkoholické nápoje a fajčiť.
          3. Žiaci nesmú bez súhlasu pedagogického dozoru cvičiť na telocvičnom náradí..
          4. V telocvični, na ihrisku a v šatniach sa žiaci správajú slušne. Nesmú používať vulgárne slová, bezohľadné a nešportové správanie sa k spolužiakom je neprípustné.
          5. Všetci užívatelia telocvične, ihriska a šatní sú povinní šetriť ich zariadenie.
          6. Zariadenie šatní sa smie používať len na na to určené účely.
          7. Po skončení športovej činnosti náradie treba uložiť na určené miesto.
          8. Po skončení športovej aktivity žiak prejde do šatne, prezlečie sa a počká na vyučujúceho alebo sa riadi jeho pokynmi
          9. Vyučujúci je povinný pred opustením priestorov telocvične a šatní skontrolovať ich poriadok.
          10. Nedostatky, priestupky a poškodenie školského majetku sú žiaci a ostatní užívatelia telocvične povinní hlásiť vyučujúcemu resp. riaditeľovi školy.
          11. Užívatelia telocvične v popoludňajších a večerných hodinách pri odchode z telocvične skontrolujú:
          • zatvorenie všetkých okien vo všetkých priestoroch telocvične,
          • vypnutie osvetlenia,
          • uzamknutie vonkajšieho vchodu
          1. V telocvični  je zakázané:
          • manipulovať s otvoreným ohňom, fajčiť
          • nosiť a požívať potravu
          • vodiť psov
          • vstupovať s bicyklom, kočiarom, na kolieskových korčuliach
          • hrať futbal
          • vešať sa na basketbalové koše
          1. * Ostatní užívatelia telocvične vykonávajú športovú činnosť v telocvični iba v určenom a dohodnutom čase a na vlastnú zodpovednosť!

Švábovce 16. september 2011                                              Mgr. Vladimír Dravecký