• Prehľad a charakteristika odbornej literatúry v školskej knižnici

        • Prehľad a charakteristika kníh zakúpených vďaka podpore

           Charitatívneho fondu LION nadácie SOCIA z programu

          ING ŠANCE PRE DETI

          do knižnice Základnej školy  s MŠ Švábovce

          Na stiahnutie tu: Prehlad_knih_v_skolskej_kniznici_z_oblasti_specialnej_pedagogiky.pdf

          1/ RIEFOVA, S. F. 2007. Nesoustředěné a neklidné dítě ve škole. Praktické postupy pro vyučováni a výchovu dětí s ADHD.  Praha: Portál, 2007, 251 s. ISBN 978-80-7367-257-7.

          Špecifické poruchy správania často zostanú nerozpoznané. A predsa môžu dieťaťu, jeho rodičom i učiteľom spôsobiť nesmierne množstvo problémov a nepriaznivo ovplyvniť celú ďalšiu životnú dráhu jedinca. O niečo lepšia je dnes situácia u mladších detí so špecifickými poruchami učenia, ale na vyšších stupňoch vzdelávania sú ťažkosti žiakov často ignorované. Autorka ponúka učiteľom, riaditeľom škôl, poradenským pracovníkom a tiež rodičom praktické rady pre všetky oblasti školskej práce s deťmi so špecifickými poruchami správania alebo učenia, dnes všeobecne zaradenými pod označenie ADHD/ADD. Kniha je písaná ako príručka, neobsahuje teda dlhé teoretické výklady, väčšinou je text zhrnutý do prehľadu osvedčených zásad, zoznamov, postupov pre všetky oblasti života a práce v škole. Publikácia umožní všetkým zainteresovaným lepšie rozpoznávať deti s týmto syndrómom, vyučovať ich s ohľadom na ich potreby a zvládať krízové situácie a konflikty, ku ktorým môže dochádzať.

          Sandra F. Riefeová vyštudovala pedagogiku a špeciálnu pedagogiku na Univerzite v Illinois. Viac ako 20 rokov vyučuje deti s poruchami správania a učenia a pôsobí ako metodička pre oblasť špeciálnej pedagogiky v San Diegu. Publikuje, prednáša a vedie dielne v oblasti špecifických porúch učenia a správania.

          ֍֍֍

          2/ ZELINKOVÁ, O. 2003. Poruchy učení. Dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie, dyspraxie, ADHD.  Praha: Portál, 2003, 263 s. ISBN 80-7178-800-7.

          Špecifické poruchy školských schopností sú jedným z najčastejších postihnutí, s ktorými sa učitelia u svojich žiakov stretávajú. Komplexný pohľad predovšetkým na prax, ako aj na nevyhnutnú teóriu ponúka predmetná publikácia, o ktorej úspešnosti  svedčí aj fakt, že ide o desiate vydanie. Vývoj je v tejto oblasti u nás i v zahraničí veľmi rýchly, preto autorka celú publikáciu dôkladne prepracovala a doplnila o nové informácie a skúsenosti týkajúce sa základných tematických okruhov – ako sú príčiny a prejavy porúch učenia, terminológia, diagnostika a reedukácia jednotlivých typov poruch. Autorka tiež doplnila aj veľmi aktuálne témy, akými je problematika spojená s výučbou žiakov s poruchami učenia v oblasti cudzích jazykov, štúdiom žiakov s poruchami učenia na vyšších stupňoch škôl a podobne. Kniha je určená učiteľom všetkých typov škôl, študentom pedagogiky, pracovníkom poradenských zariadení a rodičom.

          Autorka publikácie Oľga Zelinová je špeciálnou pedagogičkou, ktorá napísala aj knihy:  Pomôž mi, aby som to dokázal; Pedagogická diagnostika a individuálny vzdelávací program. V poradenskej praxi sa venuje deťom s poruchami učenia a správania, svoju prednáškovú činnosť zameriava na pedagogickú diagnostiku a vývojové poruchy správania.

          ֍֍֍

          3/ NEWMAN, S. 2004. Hry a činnosti pre vývoj dieťaťa s postihnutím. Rozvoj kognitívnych, pohybových, zmyslových, emočných a sociálnych schopností. Praha: Portál, 2004, 167 s. ISBN 80-7178-872-4.

          Rodičia a vychovávatelia, ktorí sa starajú o dieťa so zdravotným znevýhodnením, majú často množstvo informácii o povahe zdravotného problému, ale často im chýbajú konkrétne námety a nápady, ako pomôcť dieťaťu, ktoré má určité špeciálne potreby, odlišný spôsob komunikácie a podobne. Autorkou knihy je matka dieťaťa s oneskoreným vývojom a autizmom. Na základe svojich skúsenosti a podobných konzultácii s mnohými odborníkmi a ďalšími rodičmi pripravila publikáciu, ktorá ponúka vychovávateľom jednoduché overené činnosti na podporu vývoja detí. Rozvoj schopností je rozdelený do piatich skupín – kognitívne, pohybové, zmyslové, sociálne a emočné. V každej kapitole je najprv naznačený typický vývoj a potom sú následne uvedené hry a činnosti, ktoré tieto vývoj podnecujú. Vychovávateľ si teda môže sám určiť, čo dieťa zvláda, a čo je potrebné začať rozvíjať. Hry a činnosti si nevyžadujú zložitú prípravu a využívajú v značnej miere predmety, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti. V závere publikácie sa nachádzajú rady týkajúce sa obvyklých problémových oblastí, ako je jedlo, spánok, toaleta. Autorka tiež uvádza množstvo ilustratívnych príkladov a píše s veľkým pochopením pre ťažkosti, s ktorými sa stretávajú rodičia určitým spôsobom handicapovaných detí. Publikáciu uvítajú ako rodičia, tak aj špeciálni pedagógovia, psychológovia a ľudia z pomáhajúcich profesii, ako aj študenti špeciálnej pedagogiky.

          Autorka publikácie Sarah Newman vyštudovala históriu na Oxfordskej univerzite. Orientovala sa na získavanie sponzorských príspevkov pre školstvo.

          ֍֍֍

          4/ POKORNÁ, V. 2007. Cvičení pro děti se specifickými poruchami učení. Rozvoj vnímaní a poznávaní. Praha: Portál, 2007,153 s. ISBN 978-80-7367-350-5.

          Súbor cvičení pre rozvoj vnímania a poznávania pripravila autorka pre učiteľov základných a špeciálnych škôl, pre pracovníkov CPPPaP a CŠPP, a predovšetkým pre rodičov. Cvičenia - techniky nácviku čítania, slová na precvičovanie dĺžky slabík,  cvičenia na rozlišovanie tvaru a pozadia, číselné rady, rozvoj slovnej zásoby - sú doplnené úvodom, v ktorom autorka opisuje ako s cvičeniami pracovať, a tiež stručne vysvetľuje problematiku jednotlivých špecifických porúch učenia, ktorými sa cvičenia zaoberajú.

          Autorka publikácie doc. Věra Pokorná prednáša na Pedagogickej fakulte Univerzity Karlovej a súčasne pracuje v pedagogicko-psychologickej poradni. Problematikou špecifických porúch učenia sa zaoberá vo svojej vedeckej, pedagogickej i poradenskej činnosti.

          ֍֍֍

          5/ SIMON, H. 2006. Dyskalkulie. Jak pomáhat dětem, které mají potíže s početními úlohami. Praha: Portál, 2006, 166 s. ISBN 80-7367-104-2.

          Dyskalkúlia je špecifická porucha matematických schopností, ktorá sa týka operácii s číslami, matematických predstáv, priestorových predstáv a podobne. Niekedy sa stáva, že dieťa, ktoré v ostatných školských predmetoch nezaostáva, alebo je naopak veľmi úspešné, nie je schopné spočítať základné matematické úlohy o ocitá sa v tzv. bludnom kruhu. Vlastné chyby v matematike ho deprimujú, dieťa je  frustrované zlými známkami v jedinom predmetu, a tak začne matematiku odmietať a všetky svoje sily sústredí na iné predmety. Dôležité je pochopiť, že u dieťaťa s dyskalkúliou nejde o celkový nedostatok inteligencie, ale o nedostatok schopnosti v oblasti matematiky. Autor knihy opisuje prejavy dyskalkúlie a krok za krokom na príkladoch a rozboroch základných matematických postupoch a úloh ukazuje, ako prekonať psychické bariéry dieťaťa voči matematike a ako ho naučiť bez problémov počítať. Kniha je napísaná pre rodičov, špeciálnych pedagógov a učiteľov matematiky na ZŠ.

          Autor publikácie Hendrik Simon je diplomovaný matematik, promoval na Pedagogickej fakulte Kolínskej univerzity v Nemecku. Pracuje ako terapeut dyskalkúlie a ako pedagóg.

          ֍֍֍

          6/ ROUČKOVÁ, J. 2006. Cvičení a hry pro děti se sluchovým postižením.  Praha: Portál, 2006, 151 s. ISBN 80-7367-158-1.

          Kniha vychádza zo skúsenosti, že dieťa so sluchovým postihnutím sa najviac naučí hrou v domácom prostredí. Prvé kapitoly sú zamerané všeobecnejšie, aby rodičia jasne porozumeli zmyslu uvedených hier a cvičení. Nachádzajú sa tu tiež praktické rady, ako sa s dieťaťom dorozumievať, ako sa starať o jeho načúvací prístroj,  aké sú zásady pre spoločnú prácu a objasňujú sa tiež niektoré výchovné špecifiká. Ťažiskom knihy sú súbory konkrétnych nápadov, hier a cvičení pre rozvíjanie potrebných schopností. Patria k ním napríklad vnímanie zvukov a ich rozlišovanie, hry s hlasom a slovami, dychové cvičenia, rozvoj zrakového vnímania a príprava na čítanie. Cvičenia sú radené približne podľa vývojového stupňa a sú vhodné pre deti ranného až predškolského veku. Väčšinu uvedených hier a cvičení je možné využiť aj u počujúcich detí, zvlášť sú vhodné pre tie, ktoré majú komunikačné problémy (oneskorený vývoj reči, dysfázia). Publikácia je určená pre rodičov i starých rodičov malých detí so sluchovým postihnutím, učiteľky MŠ a vedúcich skupín, ktorí integrujú dieťa so sluchovou poruchou.

          Autorka publikácie  Jarmila Roučková vyštudovala špeciálnu pedagogiku na Pedagogickej fakulte UK v Prahe. Pracovala ako učiteľka v škole pre nepočujúcich a neskoršie ako špeciálny pedagóg – logopéd v CŠPP pre sluchové postihnutie. Zameriava sa najmä na prácu s malými deťmi s ťažkou sluchovou poruchou  alebo s kombinovaným postihnutím.

          ֍֍֍

          7/ MUNDEN, A, ARCELUS, J., 2008. Poruchy pozornosti a hyperaktivita. Praha: Portál, 2008, 177 s. ISBN 978-80-7367-430-4.

          Deti trpiace poruchou pozornosti s hyperaktivitou (syndrómom ADHD) predstavujú pre rodičov a učiteľov náročnú skúšku. Ale aj deťom samotným prináša ich zdravotné znevýhodnenie celý rad problémov a často ohrozuje ich zaradenie do spoločnosti a niekedy i zdravie. Preto sa v súčasnosti venuje veľká pozornosť pochopeniu príčin a prejavov porúch pozornosti, a najmä výskumu možnosti pomoci týmto deťom a ich vychovávateľom. Publikácia je prehľadom súčasných poznatkov o špecifických poruchách pozornosti a hyperaktivity u detí a zároveň je aj vodítkom pre prácu s nimi.  Na malej ploche dvojica autorov prináša prehľad veľkého množstva informácii o tejto poruche, u nás často označovanej aj ako ľahká mozgová dysfunkcia alebo špecifické poruchy učenia a správania. Kniha je určená špeciálnym pedagógom, učiteľom, lekárom, študentom odborov psychológie a špeciálnej pedagogiky, ako aj rodičom detí s ADHD.

          Autori publikácie Alison MundenJon Arcelus pracujú ako detskí psychiatri špecializujúci sa na ADHD a príbuzné poruchy. Pôsobia v Oaklands centre pri Birminghamskej detskej nemocnici. Okrem klinickej práce s deťmi a dospelými s poruchami pozornosti a hyperaktivitou obidvaja autori publikujú, prednášajú a aktívne sa podieľajú i na výskume a zaoberajú sa problematikou integrácie detí s ADHD do bežných škôl.

          ֍֍֍

          8/ LEBEER, J. (ed.), 2006. Programy pre rozvoj myšlení dětí s odchylkami vývoje. Podpora začleňovania znevýhodnených detí do bežného vzdelávania. Praha: Portál, 2006, 262 s. ISBN 80-7367-103-4.

          Kniha čitateľa oboznámi s niektorými najúspešnejšími projektmi pre rozvoj myslenia a podporu rozvoja detí s odchýlkami duševného vývoja spôsobených postihnutím alebo sociokultúrnym znevýhodnením. Medzi nimi je aj úspešná metóda sprostredkovaného učenia a rozvoja poznávacích funkcii R. Feuersteina, ako aj model konceptuálneho vyučovania nórskeho pedagóga Magne Nyborga, ktorý sa zaoberá systematickým rozvojom obsahu pojmov a ich kategorizácii. Ďalšie inovatívne programy sú portsmouthský systém rozvoja reči a čítania u detí s vážnymi poruchami v rannom vekua metódy aktivizácie kognitívnych funkcií, ktoré sa osvedčili v Rumunsku u deti sociálne deprivovaných (predovšetkým rómskych), ktoré pochádzajú z nepodnetného prostredia. Publikácia poskytuje podrobné informácie vrátane cvičení a postupov, ktoré sú inšpiráciou pre tých, čo pracujú so zdravotne a sociálne znevýhodnenými deťmi, ako aj bežnými predškolákmi a žiakmi prvých ročníkov základnej školy. Knihu uvítajú špeciálni pedagógovia, pedagogickí psychológovia, logopédi, učiteľky materských škôl, učitelia základných škôl, triedni asistenti i rodičia.

          Autor publikácie Dr. Jo Lebeer, Ph.D. je lekár, ktorý sa zaoberá plasticitou mozgu, vplyvom prostredia na rozvoj dieťa s neurologickými problémami a integráciou zdravotne a sociálne znevýhodnených detí. Pôsobí na niekoľkých vedeckých pracoviskách v Belgicku a Nizozemsku. Tím spoluautorov knihy pozostáva z pedagogických a psychologických odborníkov z Nórska, Veľkej Británie a Rumunska.

          ֍֍֍

          9/ TRAIN, A., 2001. Nejčastější poruchy chování dětí. Jak je rozpoznat a kdy se obrátit na odborníka. Praha: Portál, 2001,198 s. ISBN 80-7178-503-2.

          Vychovávatelia a rodičia detí, ktoré vytrvalo „zlostia“ alebo sa chovajú neobvykle, často predpokladajú, že chyba je niekde v spôsobe výchovy. Vôbec neuvažujú o možnosti, že dôvodom problémového správania dieťaťa by mohla byť duševná porucha. Pedagógom  i rodičom, ktorí sa stretávajú s poruchami správania detí, je určená predmetná publikácia opisujúca prejavy detského správania, ktoré môžu byť signálom vážnejšej poruchy, pri ktorej je vhodné aj pri už malom podozrení obrátiť sa na odborníka.  Druhá časť knihy ponúka prehľad najčastejších duševných porúch objavujúcich sa v detskom veku. Venuje sa okruhu porúch spojených s hyperaktivitou (ADHD), poruchám vzťahu, komunikácie, úzkostným poruchám, ale sú to aj rôzne strachy, depresie a poruchy spojené s používaním návykových látok. V závere rodičia a vychovávatelia nájdu informácie, ako môžu deťom s problémovým správaním pomôcť sami, a aké metódy liečenia môžu pritom využiť. Kniha je užitočnou pomôckou aj pre študentov psychológie, špeciálnej pedagogiky, detského lekárstva, ako aj rôznych sociálnych odborov.

          Autor publikácie Alan Train je britský špeciálny pedagóg, ktorý pôsobí ako riaditeľ školy pre deti s emočnými poruchami a poruchami správania a učenia. Publikoval celý rad úspešných kníh, známa je jeho monografia Špecifické poruchy správania a pozornosti.

          ֍֍֍

          10/ CAMPBELLOVÁ, J., 1998. Techniky arteterapie ve výchově, sociální práci a klinické praxi. Praha: Portál, 1998, 199 s. ISBN 80-7178-428-1.

          Súbor výtvarne – terapeutických činností pre deti a dospelých je určený všetkým, ktorí sa v oblasti školstva, zdravotníctva alebo v sociálnej oblasti  venujú práci so skupinou. Užitočnou pomôckou je táto kniha aj pre študentov pomáhajúcich profesii. Okrem teoretického úvodu, v ktorom autorka prehľadne zoznamuje čitateľa s históriou arteterapie a s najdôležitejšími  zásadami prípravy a riadenia arteterapeutických činností, ponúka publikácia aj viac ako 180 námetov pre skupinovú arteterapiu. Činnosti sú rozčlenené na „ rozohrievajúce“, základné a záverečné reflexívne aktivity. Opisy jedntlivých činností sú síce stručné, ale pritom presné a zrozumiteľné. Je na vedúcom terapeutickej skupiny, aby námet  ďalej rozvinul a uplatnil. U každého námetu je uvedený aj cieľ činnosti, časová náročnosť, potrebné pomôcky, vhodný vek účastníkov a veľkosť arteterapeutickej skupiny.

          Autorka Jean Campbellová pôsobí ako arteterapeutka a učiteľka výtvarnej výchovy. Už viac ako 15 rokov používa techniky arteterapie pri práci so skupinami i jednotlivcami v rôznych liečebných a výchovných zariadeniach. Okrem prednášok organizuje aj arteterapeutické kurzy v rámci odbornej prípravy zdravotníkov a študentov medicíny.

           

          ֍֍֍

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • č. 180 059 12 Švábovce Slovakia
      • IČO: 37876023
      • DIČ: 2021667791
      • Riaditeľ: Mgr. Vladimír Dravecký +421 527793112 +421 910900988 dravecky@zssvabovce.sk Zástupkyňa riaditeľa pre ZŠ: Mgr. Katarína Čupková +421 903 252 860 +421 527892622 cupkova@zssvabovce.sk Zástupkyňa riaditeľa pre MŠ: Slavka Ilavská 052/7793164 ilavska@zssvabovce.sk Výchovný poradca: Mgr. Iveta Lacková lackova@zssvabovce.sk Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Alica Brtáňová brtanova@zssvabovce.sk
      • Bc. Jarmila Mlynárová tel.: 052/779 3147, 0911974429 email: jedalen@zssvabovce.sk
      • PaM: Mária Lorenčíková lorencikova@zssvabovce.sk 052/7892621 +421 903 252 580 Ekonómka: Anna Suchá sucha@zssvabovce.sk tel.: 0902190578 skola@zssvabovce.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje