Školský poriadok
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Na zabezpečenie chodu školy a organizáciu školského života vydáva riaditeľ školy tento školský poriadok, ktorý vychádza zo všeobecne záväzných právnych predpisov, podmienok školy a požiadaviek školskej komunity.
Školský poriadok školy je súhrn noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov, rodičov (zákonných zástupcov žiakov) a verejnosti, ktorá je v kontakte so školou. Jeho uplatňovanie v praxi v podstatnej miere prispieva k plneniu poslania školy, k racionálnemu rozdeleniu úloh, správnemu využívaniu pracovného času a má predchádzať školským a pracovným úrazom. Dôsledné plnenie práv, povinností a zásad školského poriadku školy v praktickom živote školy je základnou povinnosťou každého žiaka a utvára dobré predpoklady na spokojnú prácu, príjemné prostredie a pohodu v škole.
Dodržiavanie vnútorného poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci a žiaci školy povinní tento školský poriadok dodržiavať.
Obsah:
I. Preambula
II. Všeobecné ustanovenia
1. Organizácia školského roka
2. Organizácia vyučovacieho dňa
3. Práva a povinnosti zákonného zástupcu
4. Neprítomnosť žiaka na vyučovaní
5. Práva a povinnosti žiakov
6. Výchovné opatrenia
III. Zásady správania žiakov
1. Oslovenie a pozdravy
2. Príchod do školy
3. Správanie sa žiakov na vyučovaní
4. Správanie sa žiakov počas prestávky
5. Odchod žiakov
6. Dochádzka žiakov do školy
7. Starostlivosť o školské zariadenie a učebnice
8. Náplň práce týždenníkov
9. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
10. Správanie sa žiakov na verejnosti
IV. Komisionálne skúšky, opravné skúšky, opakovanie ročníka
V. Individuálne štúdium, štúdium v zahraničí
VI. Školské stravovanie
VII. Niektoré aspekty ochrany pedagogického zamestnanca
VIII. Záverečné ustanovenia
I. Preambula
Základnú školu s materskou školou tvoria 2 triedy MŠ, bežné triedy v 1. – 9. ročníku a špeciálne triedy. V záujme naplnenia práva na vzdelanie, vedenie školy zabezpečí vnútorný chod školy a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby bol čas strávený v škole efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi i zamestnancami školy. Škola bude dôsledne dbať na dodržiavanie záväzných právnych noriem ako sú Deklarácia práv dieťaťa, Listina základných práv a slobôd, ako aj iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy. Z uvedeného dôvodu sa ustanovuje tento Školský poriadok školy, ktorý sa opiera o platnú legislatívu MŠ SR (Zákon 245/2008 Z. z. ,Vyhláška MŠ SR 320/2008 Z. z. o základnej škole, Vyhláška MŠ SR 322/2008 z. z. o špeciálnej základnej škole). Je to súhrn noriem, zásad a pravidiel spolužitia celého kolektívu žiakov, pedagogických a ostatných zamestnancov školy. Uplatňovanie školského poriadku školy v každodennom živote školy je prejavom uvedomelého vzťahu k práci v škole a k plneniu svojich povinností.
II. Všeobecné ustanovenia
1. Organizácia školského roka
a) Obdobie školského vyučovania (ďalej len „vyučovanie“) sa člení na prvý polrok a druhý polrok. Vyučovanie v prvom polroku sa začína 2. septembra a končí sa 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Vyučovanie v druhom polroku sa začína 1. februára a končí sa 30. júna bežného roka. Podrobne podľa POP na daný školský rok.
b) Ak 2. september pripadne na piatok, sobotu alebo nedeľu, vyučovanie sa začína až v nasledujúci pondelok. Ak 30. jún pripadne na sobotu, nedeľu alebo pondelok, vyučovanie sa končí už v predchádzajúci piatok.
c) Obdobie školských prázdnin tvoria jesenné prázdniny, vianočné prázdniny, polročné prázdniny (trvajú jeden deň po skončení prvého polroka, a to v nadväznosti na najbližšiu sobotu a nedeľu), jarné prázdniny (týždeň podľa rozvrhu krajov), veľkonočné prázdniny a letné prázdniny.
d) Riaditeľ školy môže poskytnúť žiakom zo závažných, najmä z organizačných a z technických dôvodov v súhrne najviac päť dní voľna v školskom roku.
e) Ak dôjde k nepredvídanej udalosti, najmä k živelnej pohrome, k havarijnej situácii, k epidémii alebo k pandémii, môže riaditeľ školy po prerokovaní so zriaďovateľom školy rozhodnúť o poskytnutí ďalších dní voľna žiakom a o spôsobe náhrady vyučovania za tieto dni.
f) Vysvedčenie sa vydáva žiakom v posledný vyučovací deň druhého polroka. Za prvý polrok dostáva žiak v posledný deň 1. polroka výpis známok. Vysvedčenie za 1. polrok sa vydáva len na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka.
g) Škola má právo na konci školského roka nevydať žiakovi vysvedčenie, ak má žiak voči škole oprávnené podlžnosti (za poškodené či stratené učebnice, poškodený majetok školy a pod.). Vysvedčenie mu bude vydané po úhrade dlžnej sumy.
h) Ak si vysvedčenie nemôže prevziať žiak z dôvodu neprítomnosti, škola môže vydať vysvedčenie zákonnému zástupcovi alebo inej osobe, ktorú vopred určí zákonný zástupca žiaka, nie však skôr ako v posledný deň školského roka.
2. Organizácia vyučovacieho dňa
Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválil riaditeľ školy. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a ostatní zamestnanci. Začiatok vyučovania je o 7,45 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením.
Príchod žiakov do školy : 7,30 – 7,40 hod
Vyučovacie hodiny
Prestávky
1
7,45 - 8,30
8,30 - 8,35 5 min.
2.
8,35 - 9,20
9,20 - 9,35 15 min.
3.
9,35 – 10,20
10,20 – 10,25 5 min.
4.
10,25 – 11,10
11,10 – 11,30 20 min. OBED
5.
11,30 – 12,15
12,15 – 12,35 20 min. OBED
6.
12,35 – 13,15
13,15 – 13,20 5 min.
7.
13,20 – 14,00
Vyučovanie je jednozmenné.
Vyučovací proces je organizovaný v učebniach, dielňach a telocvičných priestoroch podľa rozpisu schváleného vedením školy a zverejnenom na nástenke v zborovni školy, resp. v triednych rozvrhoch. Vyrušovať žiakov a pedagógov počas vyučovania nie je dovolené.
3. Práva a povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa
Zákonným zástupcom dieťaťa je jeho rodič alebo iná fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu.
Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti. Toto právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
a) Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka má právo:
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
- byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
b) Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka je povinný:
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
c) Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa školského zákona. Dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.
4. Neprítomnosť žiaka na výchove a vzdelávaní - NOVÉ od 9/24
V súlade s § 144 ods. 10 až 14 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 120/2024 Z. z. s účinnosťou
od 1. júna 2024Vo všeobecnosti sa za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchove a vzdelávaní podľa § 144 ods. 9 školského zákona uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach
- Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
- Neprítomnosť žiaka na výchove a vzdelávaní v základnej škole alebo z dôvodu ochorenia, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne maximálne 10 vyučovacích dní počas mesiaca ospravedlňuje škola na základe žiadosti zákonného zástupcu neplnoletého žiaka / zástupcu zariadenia / plnoletého žiaka. Ide o ospravedlňovanie „z dôvodu ochorenia“, nie z akéhokoľvek dôvodu.
- Ak ide o neprítomnosť žiaka trvajúcu 6 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 10 vyučovacích dní, 11. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu ( zástupcu zariadenia), ktorý predloží potvrdenie od lekára.
- Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti; to platí aj ak ide o ospravedlňovanie podľa odseku b)
- Mesiacom, počas ktorého môže základná škola ospravedlniť súhrnne najviac 10 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti žiaka po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť žiaka, napríklad od 7. októbra do 7. novembra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny, teda nejde o 28/30/31 kalendárnych dní ani o kalendárny mesiac (v príslušných ustanoveniach slovo „kalendárny“ nie je uvedené).
- Uvedené ospravedlňovanie platí pri ochorení žiaka a s tým súvisiacich lekárskych ošetrení alebo vyšetrení. Ak nadväzujúca neprítomnosť je z iného dôvodu, ako je ochorenie, škola môže vyžadovať za vyučovacie dni, ktoré nasledujú po ochorení, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti.
- neprítomnosť žiaka, ktorá trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje škola len na základe predloženia potvrdenia od lekára. Po sebe nasledujúcimi vyučovacími dňami sa na tento účel rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých sa výchova a vzdelávanie v základnej škole neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny (v prípade víkendu sú piatok a pondelok dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni, v prípade prázdnin sú posledný vyučovací deň pred prázdninami a prvý vyučovací deň po prázdninách dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni, napríklad streda pred Veľkou nocou a streda po Veľkej noci).
- Vo výnimočnom a osobitne odôvodnenom prípade môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 10 vyučovacích dní počas mesiaca.
- Medzi výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy základná škola môže vyžadovať potvrdenie od lekára v prípade akejkoľvek neprítomnosti z dôvodu ochorenia, teda aj neprítomnosť, ktorá nepresahuje ustanovený počet vyučovacích dní podľa § 144 ods. 11 a 12 školského zákona, patria najmä opakovaná neprítomnosť žiaka a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie žiaka je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.
- Iné dôvody ako ochorenie posudzuje a ospravedlňuje škola individuálne.
- Ak je dôvod neprítomnosti žiaka v škole vopred známy, zákonný zástupca je povinný informovať školu o neprítomnosti a žiadať ospravedlnenie žiaka z vyučovania VOPRED!
Dodatočná žiadosť o ospravedlnenie nemusí byť školou akceptovaná!!!
Vzor lekárskeho potvrdenia o chorobe žiaka, ktorý škola vyžaduje na ospravedlnenie neprítomnosti z dôvodu ochorenia žiaka je uvedený v prílohe.
4.1. Zákonný zástupca vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:
- dbá o to, aby dieťa alebo žiak dochádzali do školy pravidelne a včas,
- oznamuje škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka,
- informuje školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa alebo žiaka, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- predkladá doklad preukazujúci dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchove a vzdelávaní v súlade so školským poriadkom
4.2. Triedny učiteľ vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:
- spolupracuje so zákonnými zástupcami / zástupcami zariadení / plnoletými žiakmi, pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami,
- eviduje dochádzku a neprítomnosť detí alebo žiakov na vyučovaní,
- vyžaduje ospravedlnenie neprítomnosti detí alebo žiakov, ktoré uschováva do konca príslušného školského roka,
- informuje včas plnoletého žiaka / zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia alebo príslušného lekára, keď škola postupuje podľa § 144 ods. 13 a v prípade pochybnosti vyžaduje lekárske potvrdenie alebo iný doklad potvrdzujúci dôvod neprítomnosti,
- oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletých žiakov so spôsobom ospravedlňovania neprítomnosti detí alebo žiakov na vyučovaní,
- navrhuje opatrenia súvisiace s porušením školského poriadku týkajúce sa ospravedlňovania neprítomnosti,
- preukázateľne oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletého žiaka s nedostatkami súvisiacimi s ospravedlňovaním neprítomnosti.
4.3. Riaditeľ školy vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:
- zodpovedá za vypracovanie a dodržiavanie školského poriadku, v ktorom si škola okrem iného má upraviť interné pravidlá ospravedlňovania, ktoré však musia byť v rámci príslušných ustanovení školského zákona,
- oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca / zástupca zariadenia trvalý pobyt, ak zákonný zástupca / zástupca zariadenia nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo povinnej školskej dochádzky.
5. . Práva a povinnosti žiakov
5. 1. Každý žiak má právo
a) na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a zdravom prostredí, v materinskom jazyku, zamerané na mnohostranné poskytovanie vecných informácií, primerané jeho veku, schopnostiam, záujmom a zdravotnému stavu,
b) na jemu zrozumiteľný výklad učiva,
c) na rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
d) na bezplatné vzdelanie,
e) na bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety,
f) na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov, záujmovej činnosti v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom,
g) na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
h) žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú,
i) k danému učivu položiť otázku a dostať na ňu odpoveď,
j) na omyl, zmenu názoru a právo na vývin,
k) na objektívne hodnotenie,
l) primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu,
m) dobrovoľne sa zapájať podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola,
n) na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany pedagógov, prevádzkových zamestnancov školy, spolužiakov, má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania,
o) v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor v diskusii na vyučovaní, na triednických hodinách,
p) na to, aby disciplinárne opatrenia, ktoré sa voči nemu vykonávajú, boli zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou,
q) na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho schopnosti a zdravotný stav,
r) na možnosť ospravedlniť svoju nepripravenosť na začiatku vyučovacej hodiny zo závažného dôvodu,
s) dostať informácie v otázkach týkajúcich sa jeho osoby a výchovno-vzdelávacích výsledkov od pedagogických zamestnancov,
t) na individuálne vzdelávanie v rozsahu stanovenom predpismi.
5. 2. K povinnostiam žiaka patrí
a) osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky poskytované základnou školou,
b) osvojiť si a zachovávať základné pravidlá a časový harmonogram a program školy, rešpektovať jej zameranie a vzájomnými vzťahmi prispieť k dobrej atmosfére,
c) osvojiť si zásady mravného správania, vedomosti a praktické zručnosti na veku primeranej úrovni,
d) svojím vystupovaním a činnosťou neobmedzovať osobnú slobodu iných a neohrozovať ich mravnosť, zdravie a bezpečnosť,
e) osvojiť si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a správať sa podľa nich,
f) byť disciplinovaný, plniť pokyny pedagogických zamestnancov a správať sa v škole i mimo nej tak, aby robil česť sebe i škole,
g) v mimo vyučovacom čase, počas voľných dní a cez prázdniny správať sa tak, aby nepoškodzoval dobré meno školy, /zdržiavanie sa žiakov na diskotékach a v reštauračných zariadeniach vo večerných hodinách sa považuje za porušenie školského poriadku /,
h) chrániť vlastné zdravie a zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok, pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a jej okolí,
i) šetriť školské zariadenia, chrániť ich pred poškodením, hospodárne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami,
j) prichádzať do školy v stanovenom čase, dodržiavať vyučovací čas, rozvrh prestávok, zasadací poriadok v triedach,
k) rešpektovať zameranie, základné pravidlá a program školy, prezentovať ho nielen v škole, ale aj na verejnosti,
l) zachovávať osobnú hygienu a hygienu prostredia, obliekať sa v súlade s hygienickými i mravnými požiadavkami / v škole sa preobúva obuv a vrchné ošatenie sa odkladá do skrinky/,
m) na hodinách telesnej výchovy, technickej výchovy musia žiaci nosiť oblečenie a obuv podľa pokynov vyučujúceho,
n) dodržiavať vnútorné poriadky odborných učební, dielne, telocvične.
5. 3. Žiakovi nie je dovolené
a) fajčiť v priestoroch školy, v okolí školy a pri všetkých činnostiach organizovaných školou,
b) prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje, drogy a iné zdraviu škodlivé látky, používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou,
c) prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie a veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní,
d) používať akékoľvek formy šikanovania, zastrašovania, obťažovania alebo násilia voči ostatným žiakom a zamestnancom školy,
e) vykláňať sa zo zábradlia na schodištiach, šmýkať sa po nich, vysedávať na schodoch,
f) sedieť na parapetných doskách, otvárať okná a vykláňať sa z nich, manipulovať so žalúziami, vyhadzovať von papiere a iné odpadky či školské pomôcky, vystupovať na lavice, hojdať sa na stoličkách,
g) opúšťať počas vyučovania školskú budovu,
h) zdržiavať sa po skončení vyučovania v priestoroch školy,
i) Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu. Používanie mobilu bez vyššie uvedeného súhlasu počas vyučovacej hodiny sa považuje za závažné porušenie školského poriadku a vyučujúci má právo aj povinnosť mobilný telefón žiakovi odobrať a odovzdať rodičovi.
j) manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy /hasiace prístroje, elektrické vedenie/,
k) dotýkať sa hydrantu a piť z neho vodu,
l) znečisťovať steny a ničiť zariadenie učební, šatní, sociálnych zariadení a ostatných priestorov školy,
m) konzumovať potraviny počas vyučovacieho procesu,
n) nosiť do školy veci, ktoré nesúvisia s vyučovaním, a neprimerane vysoké finančné čiastky, v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka, ktorý si takéto veci do školy priniesol,
o) zdržiavať sa cez prestávky v šatniach
p) do tried nosiť vrchné ošatenie a obuv
r) starať sa o svoju šatňovú skrinku, chrániť ju pred poškodením, počas vyučovania aj mimo vyučovania mať skrinku uzamknutú.
6. Výchovné opatrenia
Výchovné opatrenia sú pochvaly, iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.
6. 1. Pochvaly a iné ocenenia
Udeľujú sa za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobo úspešnú prácu pre kolektív. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Škola udeľuje
- pochvalu od vyučujúceho do „Poznámok k práci žiakov“ v KZ,
- pochvalu od vyučujúceho do žiackej knižky žiaka,
- pochvalu od triedneho učiteľa,
- pochvalu od riaditeľa školy,
6. 2. Odmeňovanie žiakov
Pri účasti žiakov na rôznych súťažiach a aktivitách školy môže byť žiakom udelené za polročné hodnotiace obdobie nasledovné výchovné opatrenia:
Kolo:
umiestnenie na súťaži
výchovné opatrenia
Realizácia
Školské
1. -3. miesto
pochvala tr. učiteľom
Zapísaná do žk
Okresné, obvodové,
vyššie
pochvala riaditeľom školy
rozhodnutie RŠ+ odmena z RZ
Len za účasť v školskom kole žiaci nebudú odmeňovaní vecnými cenami.
6. 3. Opatrenia na posilnenie disciplíny:
Ukladajú sa žiakom za opakované a závažné porušenia školského poriadku. Spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Každému opatreniu predchádza objektívne prešetrenie previnenia a poklesku. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
- zápis do Poznámok k práci žiakov v ETK
- zápis EŽK
- napomenutie triednym učiteľom a pokarhanie triednym učiteľom
- riaditeľské pokarhanie
- znížená známka zo správania
V klasifikačnom období hodnotí škola porušovanie školského poriadku žiakom
- pokarhaním triednym učiteľom
- rozhodnutím o riaditeľskom pokarhaní /proti tomuto môže zákonný zástupca podať odvolanie v termíne uvedenom na rozhodnutí/
- zníženou známkou zo správania /ak má zákonný zástupca pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci I. a II. polroku, môže do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie požiadať o prešetrenie správnosti postupu pri klasifikácii správania /
Za neospravedlnené hodiny môžu byť navrhnuté žiakovi výchovné opatrenia: pokarhanie (triednym učiteľom alebo riaditeľom školy), znížená známka zo správania. Škola má povinnosť oznámiť rodičov žiaka na ÚPRaSV + obci, v ktorej má žiak trvalý pobyt, pre zanedbávanie povinnej školskej dochádzky (pri 16 a viac NH v mesiaci)
Počet neospravedlnených hodín Zníženie známky o....stupeň
1 – 9
podľa závažnosti: pokarhanie tr. uč. resp. riaditeľom školy
10 – 15
o 1 stupeň, prípadne iné rozhodnutie PR
16 a viac
o 2 stupne, prípadne iné rozhodnutie PR
Po zápisoch v ETK o preukázateľnom porušení školského poriadku môžu nasledovať výchovné opatrenia:
Počet zápisov za hodnotenie správania
Výchovné opatrenie
3
napomenutie triednym učiteľom
5
pokarhanie triednym učiteľom
10
pokarhanie riaditeľom školy
15
znížená známka zo správania o 1 stupeň
18
znížená známka zo správania o 2 stupne
21
znížená známka zo správania o 3 stupne
III. Zásady správania žiakov
1. Oslovenie a pozdravy
a) Žiaci zásadne oslovujú zamestnancov školy: pán riaditeľ, pán učiteľ, pani učiteľka, pán školník a podobne.
b) Zdravia pozdravom: „dobrý deň“, „dobré ráno“. Nepoužíva sa pozdrav „Dobrý“
c) Žiaci zdravia v ten istý deň len pri prvom stretnutí, zdravia všetkých zamestnancov školy.
d) Žiaci zdravia vyučujúceho na začiatku hodiny tak, že vstanú. Ak príde do triedy iný vyučujúci alebo iná dospelá osoba, postavia sa. Pri ich odchode sa žiaci tiež postavia, sadajú si na pokyn vyučujúceho.
e) Na hodinách telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, práce s počítačom, praktických cvičeniach, pri písaní kontrolných prác a na pokyn vyučujúceho žiaci nezdravia.
f) Žiaci zdravia zamestnancov školy aj pri stretnutí mimo budovy školy.
2. Príchod do školy
a) Žiaci na vyučovanie prichádzajú od 7.30 h tak, aby pred začiatkom hodiny boli na svojom mieste, s pripravenými učebnými pomôckami.
b) Opakované bezdôvodné neskoré príchody na vyučovanie je porušovanie školského poriadku, za každé 3 takéto príchody bude žiakovi udelená 1 neospravedlnená hodina.
c) Do budovy školy vchádzajú žiaci hlavným vchodom, do tried idú cez šatňu.
d) Žiak sa v šatni preobúva do zdravotne nezávadnej obuvi so svetlou podrážkou, do školy ju nosí v osobitnom vrecúšku (po skončení vyučovania ju nenecháva v šatni! ). Vychádzkovú obuv necháva počas vyučovania, výchovnej činnosti v šatni – v skrinke.
e) Žiak je povinný si svoju šatňovú skrinku zamykať, škola nenesie zodpovednosť za škody, ktoré vznikli žiakovi z dôvodu neuzamknutia skrinky.
f) Žiaci, ktorí prídu na vyučovanie, výchovnú činnosť skôr ako je stanovená doba, disciplinovane čakajú pred školou (škola nezodpovedá v tomto čase za bezpečnosť žiakov) alebo na mieste, ktoré im určil učiteľ. Vstup do budovy školy je bez vedomia vyučujúceho zakázaný.
g) Na činnosti, ktoré organizuje škola, sa žiaci zhromažďujú pred školou alebo na mieste a v čase, o ktorom informuje učiteľ rodičov prostredníctvom informovaného súhlasu po schválení riaditeľom školy.
h) Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho v triede i u svojho triedneho učiteľa.
3. Správanie sa žiakov na vyučovaní
a) Žiak je povinný správať sa v škole slušne, dbať na pokyny pedagogických i ostatných zamestnancov školy, podľa svojich schopností sa svedomito pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok školy.
b) Žiak prichádza na vyučovanie a na všetky školské podujatia včas, riadne pripravený, so všetkými učebnými pomôckami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie. Pomôcky potrebné na hodinu si pripraví cez prestávku.
c) V prípade, ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania. Ak si žiak zabudne žiacku knižku 10-krát a viackrát za polrok, môže mu triedny učiteľ udeliť alebo navrhnúť niektoré výchovné opatrenie.
d) Miesto určené v zasadacom poriadku môže žiak meniť len so súhlasom vyučujúceho.
e) Po zazvonení na vyučovaciu hodinu sedí žiak na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy ako aj pri jeho odchode z triedy po ukončení hodiny ho zdraví povstaním.
f) Na vyučovacej hodine žiak sa správa slušne, sleduje činnosť v triede, je aktívny, nenašepkáva, neodpisuje, nevyrušuje.
g) Ak chce žiak odpovedať, vyučujúceho sa niečo opýtať, vyjadriť svoj názor k preberanej téme, hlási sa zdvihnutím ruky.
h) Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, má možnosť ospravedlniť sa vyučujúcemu na začiatku hodiny s uvedením dôvodu.
i) Počas hodiny smie žiak opustiť triedu, ihrisko, pracovné miesto... len so súhlasom vyučujúceho.
j) Svoje miesto žiak udržiava v čistote a poriadku.
k) Manipulovať s oblokmi, závesmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi, audiovizuálnou technikou môžu žiaci len so súhlasom pedagóga. Pri poškodení škodu hradí rodič, resp. zákonný zástupca nezodpovedného žiaka a ak sa nezistí vinník, škodu uhradí kolektív triedy.
l) Do školy je neprípustné nosiť predmety, ktoré žiak v škole nepotrebuje. Klenoty, hodinky a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť. Ak žiak zistí stratu nejakej svojej veci, oznámi to triednemu učiteľovi, ktorý urobí ďalšie opatrenia.
m) Do školy je zakázané nosiť, prechovávať a užívať akékoľvek drogy - omamné látky, zbrane a ich atrapy, nože, boxery a iné nebezpečné predmety. Porušenie zákazu sa klasifikuje ako hrubé porušenie školského poriadku.
n) Je zakázané nosiť do školy energetické a kolové nápoje a ich konzumácia . Tento zákaz sa týka školského vyučovania aj všetkých školských akcií.
o) Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci vybavujú výlučne prostredníctvom triedneho učiteľa.
p) Zakazuje sa používanie mobilov, smart hodiniek a iných elektronických zariadení počas hodín, prestávok, ako aj v priebehu celého pobytu žiakov v škole. Prísne sa zakazuje zhotovovanie zvukových a obrazových záznamov zo školy a ich umiestňovanie na internete a sociálnych sieťach.
r) Žiak je povinný na začiatku vyučovacej hodiny bez vyzvania odložiť svoj mobilný telefón do stojana na učiteľskom stole, po skončení hodiny si ho vezme.
s) Mobil a iné elektronické zariadenie môže použiť iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, riaditeľa alebo jeho povereného zástupcu. Používanie mobilu bez vyššie uvedeného súhlasu počas vyučovacej hodiny sa považuje za závažné porušenie školského poriadku a vyučujúci má právo aj povinnosť mobilný telefón žiakovi odobrať a odovzdať rodičovi.
4. Správanie sa žiakov počas prestávky
a) Počas prestávky sa žiak pohybuje primerane rýchlo, neruší a neobmedzuje spolužiakov, bez dovolenia nesmie opustiť budovu školy. Žiaci sa správajú voči sebe slušne a tolerantne, nevyhľadávajú potýčky, neriešia osobné problémy neslušnými výrazmi, prípadne fyzickým násilím. Nezneužívajú fyzicky slabších spolužiakov na vykonávanie rôznych ponižujúcich úkonov. V prípade zistenia šikanovania situáciu rieši triedny učiteľ a bez výnimky každého žiaka potrestá zníženou známkou zo správania. Tieto priestupky žiakov je triedny učiteľ povinný riešiť s rodičmi.
b) Počas malých prestávok žiak bez dôvodu neopúšťa triedu. Prestávky sú určené na prípravu pomôcok pre ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny. Cez malé prestávky žiaci desiatujú v triedach. Dvere počas malých prestávok sú na triedach otvorené. Okná sú zatvorené.
c) Ak majú žiaci vyučovanie v odborných učebniach, vezmú si potrebné veci a disciplinovane pred koncom prestávky sa presunú pred odbornú učebňu, pokiaľ nie sú dohodnutí s vyučujúcim o inom postupe presunu.
d) Pre pomôcky chodia určení žiaci cez prestávky.
e) Žiaci 1. - 4. ročníka chodia do telocvične a z telocvične pod vedením svojich učiteľov. Žiaci 5. - 9. ročníka odídu spoločne a disciplinovane tesne pred začiatkom hodiny TV pred telocvičňu a tam čakajú na svojho učiteľa. Z telocvične odchádzajú spoločne pod vedením učiteľa alebo na pokyn učiteľa.
f) Žiaci na technickú výchovu chodia z triedy pod vedením vyučujúceho.
5. Odchod žiakov
a) Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, vyčistí si svoje miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží si stoličku na lavicu. Odkladací priestor pod lavicou zostáva prázdny.
b) Na pokyn vyučujúceho žiaci opustia triedu zoradení a pod jeho vedením všetci odídu do šatne. V šatni sa preobujú, oblečú si svoje zvršky, uzamknú svoju skrinku a pod dozorom vyučujúceho opustia budovu školy. Celý odchod je disciplinovaný a usporiadaný.
c) Po skončení vyučovania idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru a súhlasu pedagóga v budove školy nie je dovolené.
6. Dochádzka žiakov do školy
a) Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje. Účasť na triednickej hodine a na vyučovaní voliteľných predmetov pre prihlásených žiakov je povinná počas celého školského roku.
b) Ak žiak mieni vymeškať vyučovanie pre vopred známu príčinu, vopred odovzdá triednemu učiteľovi žiadosť o uvoľnenie. Žiadosť o uvoľnenie musí byť písomná a podpísaná rodičmi, alebo ústna, kedy žiaka osobne ospravedlní a odvedie priamo rodič. Z jednej vyučovacej hodiny uvoľňuje žiaka vyučujúci. Na viac hodín až jeden deň uvoľňuje z vyučovania triedny učiteľ, na viac dní len z vážnych dôvodov na základe písomnej žiadosti rodičov dáva súhlas riaditeľ školy. Uvoľnenie žiaka je vedené v triednej knihe ako ospravedlnená neprítomnosť žiaka na vyučovaní.
c) Ak sa žiak nemôže zúčastniť výchovno-vzdelávacieho procesu, zákonný zástupca je povinný bezodkladne túto skutočnosť oznámiť škole.
Dôvody ospravedlnenej neprítomnosti žiaka:
- choroba žiaka (podrobne bod II/4)
- mimoriadne udalosti v rodine,
- účasť žiaka zaradeného do systému vrcholového športu a kultúrnych podujatí na organizovanej príprave,
- lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,
Zákonný zástupca (rodič) je povinný oznámiť triednemu učiteľovi každé vážnejšie ochorenie žiaka , ktoré si vyžaduje individuálny prístup zo strany pedagóga.
Ak má triedny učiteľ odôvodnené podozrenie, že žiak alebo jeho zákonný zástupca zneužívajú možnosť ospravedlnenia žiaka z vyučovania - neprítomnosť na vyučovaní sa považuje za neospravedlnenú. Triedny učiteľ prostredníctvom riaditeľstva školy zasiela rodičovi upozornenie na nedbalú školskú dochádzku, najneskôr po troch hodinách neospravedlnenej neprítomnosti žiaka na vyučovaní.
d) Žiak nesmie svojvoľne odísť zo školy: V prípade uvoľnenia žiaka z výchovno - vzdelávacej činnosti v zmysle bodu 2 tohto poriadku, žiaka si musí osobne prevziať zákonný zástupca alebo osoba splnomocnená k tomuto úkonu.
e) Pri predčasnom odchode z vyučovania žiak na vrátnici odovzdá priepustku podpísanú triednym učiteľom, v mimoriadnych prípadoch iným učiteľom
f) Žiak, ktorý bol oslobodený od vyučovania niektorého predmetu, musí byť prítomný na vyučovaní predmetu a zamestnáva sa pomocnými úlohami pri vyučovaní.
g) Ak je predmet, v ktorom je žiak oslobodený, zaradený na prvú alebo poslednú vyučovaciu hodinu, žiak musí byť tiež prítomný na vyučovaní.
h) Ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch, môže do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie požiadať riaditeľa školy o komisionálne preskúšanie /škola preskúma žiadosť a oznámi zákonnému zástupcovi, či žiak bude alebo nebude preskúšaný/. Preskúšanie sa musí uskutočniť najneskoršie do 10 dní od dátumu vydania rozhodnutia.
7. Starostlivosť o školské zariadenia a učebnice
a) Žiak je povinný šetriť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a čistote svoje miesto, triedu a iné školské priestory, chrániť majetok školy pred poškodením. Je povinný nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín.
b) Akékoľvek poškodenie zariadenia školy z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je v plnej miere povinný nahradiť rodič žiaka.
c) Ak žiak v priebehu školského roka prestupuje na inú školu, pred odchodom je povinný odovzdať všetky učebnice triednej učiteľke.
8. Náplň práce týždenníkov
Týždenníkov určuje triedny učiteľ. Sú dvaja a ich mená sú zapísané v triednej knihe.
a) Týždenníci zodpovedajú za poriadok a čistotu v triede i v priestoroch pred triedou a v šatni po dobu vyučovania. Pred vyučovaním sú povinní pripraviť pomôcky na vyučovanie podľa pokynov vyučujúcich.
b) Na každej hodine hlásia neprítomných spolužiakov.
c) Počas prestávky dbajú na to, aby boli dvere triedy otvorené, zotierajú tabuľu.
d) Pri sťahovaní z učebne dbajú o dodržiavanie poriadku a čistoty.
e) Po skončení vyučovania zotrú tabuľu. Stierku a ostatné pomôcky uložia, uzavrú obloky, prekontrolujú uzávery vody, vypnú svetlo.
f) Týždenníci dbajú na šetrenie elektrickou energiou - počas prestávky vypínajú osvetlenie tried.
g) Pri zistení, že v triede je niečo pokazené alebo poškodené, túto skutočnosť oznámia ihneď triednemu učiteľovi.
h) Týždenníci informujú vedenie školy, ak učiteľ nenastúpil na vyučovaciu hodinu do 10 minút po začatí vyučovacej hodiny.
9. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
a) Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov.
b) Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole preukázateľne oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
c) Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.
d) Zo zdravotných dôvodov sa neodporúča používať v škole ako prezuvky tenisky a cvičky.
e) Každý žiak je povinný mať v škole hygienické vrecúško s toaletnými potrebami.
f) Žiak ochraňuje svoje zdravie a zdravie spolužiakov. Žiaci nesmú v škole ani v areáli školy fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať toxické látky a drogy.
g) Žiak dôsledne dodržiava hygienické zásady - dôsledne si umyje ruky po použití WC i pred každým jedlom.
h) Triedny učiteľ je povinný na začiatku školského roka zabezpečiť pre žiakov svojej triedy vhodné veľkosti nábytku a každý vyučujúci by mal dbať na to, aby žiak dodržoval správnu vzdialenosť pri písaní a čítaní.
i) Každý pedagóg je povinný zohľadňovať zrakové, sluchové poruchy i výšku vzrastu žiaka.
j) V prevádzkových priestoroch sa žiak správa tak, aby nezapríčiňoval zvyšovanie prašnosti a neohrozoval vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť spolužiakov.
k) Pred začatím činnosti, pri ktorej vzniká riziko úrazu, pedagóg je povinný preukázateľne poučiť a upozorniť žiakov na ich možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.
l) Prvú predlekársku pomoc je povinný poskytnúť každý zamestnanec školy.
m) Ak žiak utrpel úraz, musí o tom informovať zodpovedného pedagogického zamestnanca / vyučujúceho, dozor konajúceho, triedneho, vychovávateľku.../, zabezpečí na ošetrenie úrazu zdravotníka školy.
n) Pedagóg, ktorý poskytol žiakovi prvú predlekársku pomoc, je povinný o úraze alebo onemocnení informovať rodičov žiaka.
o) Každý školský úraz sa eviduje v knihe školských úrazov a každé ošetrenie úrazu je povinné zapísať do zošita ošetrení úrazov.
p) Ak úraz žiaka alebo iné zhoršenie zdravotného stavu si vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc, škola ihneď informuje rodiča, ak nie je dosažiteľný, zabezpečí pedagóga, ktorý podá ošetrujúcemu lekárovi informácie o vzniku a príčinách úrazu a informáciu o poskytnutej predlekárskej prvej pomoci.
10. Správanie sa žiaka na verejnosti
a) Žiak sa vo verejných zariadeniach / bistrá, reštaurácie/ nesmie zdržiavať v spojitosti s hrou na automatoch a inými hrami, ktoré sú v týchto zariadeniach nainštalované.
b) Žiak sa môže zúčastniť filmového, divadelného predstavenia alebo iného kultúrneho a zábavného programu, ak nie je program nevhodný pre školskú mládež. Večerného predstavenia sa môže žiak zúčastniť iba v sprievode rodiča, alebo ním poverenej osoby.
c) Osoby maloleté do 15 rokov a mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok.
d) Osoby maloleté do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje..
e) Na školských výletoch, exkurziách, lyžiarskom, plaveckom výcviku, v škole v prírode sa žiaci riadia pokynmi pedagógov.
IV. Komisionálne skúšky, opravné skúšky, opakovanie ročníka
1. Žiak bude klasifikovaný na základe komisionálnej skúšky:
a) ak vykonáva opravné skúšky,
b) ak je skúšaný v náhradnom termíne,
c) ak jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka a riaditeľ školy akceptuje dôvody ako opodstatnené,
d) na základe rozhodnutia vyučujúceho, keď žiak vymešká v jednom polroku 50 a viac percent z plánovaného počtu hodín v predmete, respektíve nemá splnené všetky podmienky pre objektívne hodnotenie hodnotenia a klasifikáciu za daný polrok školského roka.
Výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný.
2. Ak má žiak na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, riaditeľ školy môže povoliť vykonať žiakovi z týchto predmetov opravnú skúšku. Výsledok opravnej skúšky môže byť hodnotený známkou
nedostatočný - ak žiak nevyhovie stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov,
dostatočný - ak žiak stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov vyhovie.
3. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú alebo komisionálnu skúšku, klasifikuje sa z predmetu, z ktorého mal urobiť opravnú alebo komisionálnu skúšku – stupňom prospechu nedostatočný.
4. Ak žiak neprospel a neurobil opravnú skúšku z predmetu, prípadne ak neprospel z viac ako dvoch predmetov, opakuje ročník.
V. Individuálne štúdium, štúdium v zahraničí
1. Na požiadanie zákonného zástupcu z dôvodov aktívnej záujmovej činnosti žiaka alebo zo zdravotných dôvodov doložených príslušným potvrdením, môže riaditeľ školy povoliť žiakovi individuálny študijný plán alebo študijné úľavy, individuálne vzdelávanie. Pokiaľ žiak spolu s rodinou dlhší čas žije v zahraničí, môže riaditeľ školy vyhovieť žiadosti zákonného zástupcu žiaka a povoliť štúdium žiaka v škole podobného typu v zahraničí. Komisionálne skúšky za ročník alebo za viac ročníkov vykonáva žiak na základe žiadosti zákonného zástupcu. Zákonný zástupca žiaka, ktorý dlhodobo študuje v zahraničí, je povinný každý rok najneskôr do 15. septembra predložiť riaditeľovi školy potvrdenie o návšteve školy na daný školský rok.
VI. Školské stravovanie
1. Rodič každého žiaka, ktorý sa stravuje v ŠJ, je povinný v určenom termíne uhradiť bankovým prevodom stravné vždy mesiac vopred. Réžia sa platí v 2 termínoch – september a január
2. Odhlásiť z obeda sa môže žiak v predchádzajúci deň do 14,00 h.
3. Vstup do školskej jedálne je povolený iba stravujúcim sa žiakom.
4. V školskej jedálni sa žiaci zdržiavajú iba počas konzumácie obeda .
5. V ŠJ sa správajú disciplinovane, riadia sa pokynmi pedagogického dozoru a zamestnancov ŠJ.
6. Po konzumácii stravy je stravník povinný ním použitý kuchynský riad a príbor vrátiť do odkladacieho okienka pre použitý riad.
7. V prípade, že žiak rozleje časť stravy na podlahu, oznámi túto skutočnosť pedagogickému dozoru, ktorý prostredníctvom pracovníčok ŠJ zabezpečí odstránenie nedostatku, ktorý býva často príčinou školského alebo pracovného úrazu.
8. Ak žiak časť stravy rozleje na jedálenský stôl, je povinný stôl upratať.
9. Obedy sa v školskej jedálni vydávajú po 4. a 5. vyučovacej hodine.
10. Žiaci chodia na obedy podľa určeného rozpisu.
VII. NIEKTORÉ ASPEKTY OCHRANY
PEDAGOGICKÉHO ZAMESTNANCA
1. Právny poriadok poskytuje pedagogickému zamestnancovi všeobecnú aj osobitú ochranu pred útokmi, ktoré sú priestupkami, trestnými činmi alebo zásahmi do jeho práva na ochranu osobitosti a jej prejavov a nastanú počas výkonu pedagogickej alebo odbornej činnosti alebo v súvislosti s ním. Potenciálnym útočníkom môže byť najmä:
a) zákonný zástupca alebo iná blízka osoba dieťaťa/žiaka,
b) dieťa/žiak (ktorého právna zodpovednosť je obmedzená alebo úplne vylúčená),
c) iný pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec,
d) skupina osôb.
2. Pedagogický zamestnanec má postavenie chránenej osoby podľa zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len „TZ“), čo znamená, že trestný čin spáchaný na takejto osobe sa trestá prísnejšie.
Týka sa to najmä týchto trestných činov:
a) vražda (§ 145 TZ),
b) zabitie (§ 147 TZ),
c) ublíženie na zdraví (§ 155 TZ),
d) poškodenie zdravia (§ 162 TZ),
e) obmedzovanie osobnej slobody (§ 183 TZ),
f) vydieranie (§ 189 TZ),
g) hrubý nátlak (§190 TZ),
h) nátlak (§ 192 TZ),
i) porušovanie domovej slobody (§ 194 TZ),
j) nebezpečné vyhrážanie (§ 360 TZ),
k) výtržníctvo (§ 364 TZ).
3. Príklady konaní z praxe, ktoré môžu napĺňať skutkovú podstatu trestného činu:
a) zamknutie v kabinete – obmedzovanie osobnej slobody,
b) fyzické napadnutie – výtržníctvo, ublíženie na zdraví, poškodenie zdravia,
c) psychický teror a hrozby – nebezpečné vyhrážanie,
d) vynucovanie lepšieho hodnotenia (lepšie známky) – vydieranie, hrubý nátlak, nebezpečné vyhrážanie.
4. Okrem ochrany pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca priznaním postavenia chránenej osoby považuje TZ spáchanie akéhokoľvek trestného činu voči pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi vo forme odplaty za to, že voči páchateľovi alebo jeho osobe blízkej si plnil povinnosť vyplývajúcu zo zákona, za priťažujúcu okolnosť, čo znamená pre páchateľa prísnejší trest.
5. Ak sa pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec stal obeťou činu, o ktorom dôvodne predpokladá, že ide o trestný čin, môže podať trestné oznámenie podľa zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov. Trestné oznámenie je oznámenie o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin. V zásade ho môže podať každý, teda nielen obeť, ale aj očitý svedok alebo ten, kto bol obeťou o to požiadaný. Aj keď trestný čin nebol dokonaný alebo neskôr bolo konanie posúdené len ako priestupok, policajt, vyšetrovateľ ani prokurátor, ktorý je povinný trestné oznámenie prijať, nemôže pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi odoprieť pomoc, ktorú skutočne potrebuje, ak o ňu požiada.
6. Trestné oznámenie sa posudzuje vždy podľa obsahu, aj keď je nesprávne označené. Možno ho urobiť písomne, ústne do zápisnice na miestnom útvare Policajného zboru, ale aj faxom alebo elektronicky bez zaručeného elektronického podpisu – v týchto posledných dvoch uvedených prípadoch treba oznámenie potvrdiť písomne alebo ústne do zápisnice do troch pracovných dní, inak sa o ňom nekoná.
7. Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, tak ako všetkým fyzickým osobám poskytuje ochranu aj priestupkový zákon. Ide o priestupky proti občianskemu spolunažívaniu.
Príklady konaní z praxe, ktoré môžu byť priestupkom:
a) ublíženie na cti (nahrávanie na mobil, kameru, tablet, zhotovenie karikatúry s cieľom uraziť niekoho alebo ho vydať na posmech),
b) ublíženie na zdraví z nedbanlivosti,
c) úmyselné narušenie občianskeho spolunažívania vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
8. Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu objasňujú v priestupkovom konaní orgány Policajného zboru aj na základe oznámenia prijatého od fyzickej osoby. Iba priestupok ublíženia na cti sa prejednáva len na návrh poškodeného pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca. Ak je možné priestupok prejednať v blokovom konaní, môže o ňom konať aj obec (obecná polícia). Takýto priestupok musí byť spoľahlivo zistený a obvinený z priestupku musí byť ochotný pokutu zaplatiť.
9. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má ako každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jeho privolením. V opačnom prípade má právo na ukončenie porušovania svojich práv, primerané zadosťučinenie a náhradu škody. Týchto nárokov sa môže domôcť v civilnom sporovom konaní žalobou podanou na súde, v obvode ktorého má bydlisko. Môže tiež podať žalobu na súde, v obvode ktorého má bydlisko žalovaný alebo na súde v obvode, ktorého došlo ku skutočnosti, ktorá ho poškodila alebo mu spôsobila nemajetkovú ujmu.
10. Podanie žaloby je spoplatnené súdnym poplatkom v závislosti od toho, či poškodený žiada aj náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Ak bola pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti spôsobená spáchaním trestného činu škoda alebo nemajetková ujma, je konanie o náhrade škody pred súdom oslobodené od platenia súdneho poplatku. To rovnako platí, ak mu ublížil páchateľ na zdraví a spôsobil tak škodu vrátane škody na veci a šlo len o priestupok, nie o trestný čin.
VIII. Záverečné ustanovenia
1.Školský poriadok školy je záväzný pre všetkých žiakov a zamestnancov školy. Nedodržanie niektorého bodu zo strany žiakov je dôvodom na výchovné opatrenie.
2. Triedny učiteľ je povinný preukázateľne oboznámiť so školským poriadkom školy žiakov triedy a ich rodičov / zákonných zástupcov /.
3. Neoddeliteľnou súčasťou Školského poriadku školy sú všetky prevádzkové poriadky odborných učební, telocvične, všetky bezpečnostné pravidlá aktivít školy, zaradených v Pláne práce školy na aktuálny školský rok.
4. Zmeny a doplnky Školského poriadku školy vydáva riaditeľ školy.
5. Zákonný zástupca žiaka vstupuje do budovy školy po ohlásení sa na vrátnici školy. Svojvoľný pohyb rodičov po budove školy nie je dovolený. Prípadné problémy rieši s pedagogickými zamestnancami školy vo vopred dohodnutom čase.
Školský poriadok bol prerokovaný na pedagogickej rade 28. augusta 2024
a nadobúda účinnosť dňom schválenia!
Vo Švábovciach 30. augusta 2024
Mgr. Vladimír Dravecký
riaditeľ školy
Príloha
Lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa / žiaka
Meno a priezvisko dieťaťa / žiaka:*
.......................................................................................................................................................
bol v škole neprítomný od ................................... do...................................*
Názov a adresa zdravotníckeho zariadenia:
.......................................................................................................................................................
Meno a priezvisko lekára:
.......................................................................................................................................................
Potvrdzujem, že neprítomnosť dieťaťa / žiaka v škole v uvedenom období trvala z dôvodu ochorenia.
Dátum vystavenia potvrdenia: ....................................
.................................................
podpis a pečiatka lekára
---------------------------------
*Vyplní škola
Podľa § 144 ods. 13 zákona č. 245/2008 Z. z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti dieťaťa/žiaka.
Potvrdenie sa vydáva na žiadosť (názov školy)
.......................................................................................................................................................
.................................................
podpis a pečiatka