• Dejepisno - geografická exkurzia

• Žiaci 6.A si vo štvrtok 27. 10. rozširovali a upevňovali svoje vedomosti z dejepisu a geografie  zážitkovou formou počas exkurzie v Gánovciach. Gánovský gejzír privítal žiakov hmlistým počasím, ale archeologické nálezisko sa  už ukázalo v slnečných lúčoch. Na potulkách po stopách neandertálca ich sprevádzal pán Mgr. Pavol Minarčák z Podtatranského múzea v Poprade, ktorý žiakom pútavou formou porozprával veľa zaujímavých informácií. Svoju pozornosť a pamäť si nakoniec žiaci preverili pracovným listom.

Ich cesta ďalej viedla do meteorologickej stanice v Gánovciach. Žiaci si rozšírili svoje vedomosti z meteorológie. Pozreli si, ako sa meria teplota vzduchu, zrážky, slnečná radiácia, celkový ozón a videli aj vypustenie meteorologickej balónovej sondy, která meria tlak, teplotu, vlhkosť a umožňuje zistiť smer vzdušného prúdenia a silu vetra. Výklad robila žiakom pani Pribullová zo SHMÚ.

• "Ovocníčkovia"

• ,,My nie sme bratia, sestry, no život máme pestrý. My sme ovocníčkovia, všetci sme dobrí kamaráti."

Ovocníčkovia, takto znela naša týždňová téma. Ovocie patrí k dôležitým potravinám, obsahuje veľa vitamínov, ktoré si musíme na jeseň doplniť. Počas týždňa deti nosili rôzne druhy ovocia a v piatok sme si pripravili chutný ovocný šalát. Veríme, že sme nášmu telu dodali ,,kopec" vitamínov a pomôžu nám, aby sme boli vždy zdraví a mohli chodiť do škôlky medzi kamarátov.

Vaše 🐝 a 🐜.

Jana Korenková

• Deň jablka - Apple day

• 21. október je známy ako Medzinárodný deň jablka. Sviatok vznikol v Anglicku, kde majú príslovie: "Kto jablko denne zje, k tomu lekár nechodí". Aj my sme si na hodine angličtiny pripomenuli tento deň s našimi piatakmi. Žiaci si pochutili na pochúťke z postrúhaného jablka, ktorú si s pomocou pána kuchára pripravili. Následne boli pre nich pripravené cvičenia, vďaka ktorým si zopakovali anglickú slovnú zásobu, ktorú sa počas hodiny naučili.

• Viem, čo zjem!

• Predposledný októbrový týždeň sme vyučovali netradične. Memorovanie sme zmenili za učenie hrou. Zapojením sa do projektu "Viem, čo zjem" sme každý deň venovali zdravej výžive. Žiaci spolu s triednymi učiteľkami oblečení každý deň v niektorej z jesenných farieb prebrali vrámci vyučovacích hodín aj v ŠKD dôležité témy ako: hygiena potravín, ovocie a zelenina, riziká nevhodného stravovania, vyvážená strava. Vyvrcholením celého týždňa bol piatok - Deň jablka. Učilo sa nielen prostredníctvom pracovných listov. Piekli sme jablkové koláče, pripravovali ovocný a zeleninový šalát, porovnávali a kaloricky rozoberali desiate, z letákov vyrábali 5-chodový denný jedálniček, na informatike v kresliacich programoch sme načrtli zdravý tanier, zaspievali sme si piesne nielen o jabĺčku, vymysleli sme i zopár básničiek, uhádli niekoľko hádaniek, zahrali sa s ovocným a zeleninovým pexesom, vyrobili nádherné výtvarné práce, zacvičili si, či poučili sa so zdravými číslami a vybranými slovami. Do projektu boli zapojení aj žiaci 7. - 9. ročníka, ktorí v rámci rovesníckych skupín odprezentovali témy z projektu svojim mladším spolužiakom.

Veríme, že v budúcnosti už každý deň bude "Viem čo zjem" a zdravé stravovanie sa pre nás všetkých stane samozrejmosťou.

• ,,Šarkan letí, nemá perie, kamže letí, kam sa berie?"

• Deti našej materskej školy sa vybrali na neďaleký kopec púšťať šarkany. Fúkal priaznivý jesenný vetrík a v detských očkách sa zračila radosť z toho, ako vysoko nad ich hlavami šarkany lietajú. Veríme, že počasie bude aj v nasledujúcich dňoch priaznivé a deti si túto veselú činnosť  budú môcť ešte zopakovať.

• Deň zeleniny v MŠ

• ,,Zelenina, kamaráti, to je zázrak hotový, pomôže nám v každom ročnom období."
            Pri spievaní tejto pesničky sme si pripravili zdravý a chutný zeleninový šalát. Vyskúšali sme si, ako sa strúha mrkva, ako sa krája paradajka (samozrejme opatrne). Na záver sme si na našom šaláte pochutili a pozvali aj deti z triedy Včielok. Keď sme išli s pani učiteľkami von, nezabudli sme vyhodiť bioodpad do kompostéra.

Vaše 🐝 a 🐜

• Plenárna schôdza a triede schôdze RZ

• Plenárna schôdza RZ sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2022 od 16.00 h. prostredníctvom školského rozhlasu. Po jej skončení sa uskutočnia triedne schôdze RZ.

Zasadnutie Rodičovskej rady (zvolení triedni dôverníci za minulý školský rok!!!) : pred plenárnou schôdzou od 15.45 h. (v ŠJ)

• Európska noc výskumníkov

• Žiaci 8.,9. ročníka a členovia krúžku Tuláčik sa v piatok 30. septembra v OC Max v Poprade zúčastnili zaujímavej akcie - Noci výskumníkov.  Podujatie zorganizovala Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR.  Pre žiakov bol pripravený bohatý a maximálne pestrý program, ktorý oslovil všetky vekové kategórie a záujmové skupiny, pričom dôraz bol kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov.