• Z Dňa otvorených dverí

•     23. marca sa po dvojročnej prestávke uskutočnil v škole Deň otvorených dverí. Rodičia, ale aj široká verejnosť mala možnosť nazrieť do tried počas vyučovania a prezrieť si všetky učebne a ostatné priestory školy. Najväčší záujem bol o vyučovanie prvákov, keďže sa blíži termín zápisu do 1. ročníka. Príležitosť nazrieť do triedy prvákov a pozrieť si školu využili aj deti MŠ z Hozelca a Šváboviec spolu so svojimi pani učiteľkami. Pri tabuli ukázali svojim starším kamarátom, že aj oni sú už pripravení na "veľkú školu". Svoj záujem o našu školu prejavili aj poslanci obecného zastupiteľstva obce Švábovce, ktorí prišli spoločne na prehliadku v popoludňajších hodinách a prezreli si predovšetkým nové učebne techniky, informatiky a fyziky, ale aj všetky ostatné učebne.

• Divadlo Hoki Poki

•          V piatok 24. marca zavítalo do našej školy  bábkové divadlo Hoki Poki s predstavením "Chlebík". Predstavenia sa zúčastnili škôlkari a žiaci 1. a 2. ročníka. Prostredníctvom bábok a rôznych rekvizít si deti pozreli príbeh, ktorý hovoril o zrodení chleba a jeho dlhej ceste na náš stôl. Edukatívnym a pritom zábavným spôsobom divadelní herci opísali jeho cestu od semienka zasadeného do zeme, cez rast, postupné spracovanie rôznymi profesiami, až do rúk šikovného pekára. Deti interaktívne vstupovali do deja predstavenia a tak ho spoluvytvárali a spestrovali.

• Preventívny program PZ

•        V piatok 24. marca  sme uskutočnili ďalšie prednášky v rámci preventívneho programu, ktorý zabezpečuje Policajný zbor SR. V našej škole besedu realizovala npor. Mgr. Mária Holotňáková z ORPZ v Poprade. Beseda pre žiakov 2. stupňa bola zameraná na prevenciu trestnej činnosti detí a mladistvých. Pani policajtka rozoberala so žiakmi problematiku najčastejších priestupkov a trestnej činnosti mladistvých v škole i mimo nej. Žiakom 6. B triedy a 7., 8. a 9. ročníka porozprávala o trestnoprávnej zodpovednosti mladistvých a úlohách polície v spomínanej oblasti. Starší žiaci boli  poučení najmä o trestnoprávnej zodpovednosti v oblasti užívania a šírenia drog, šiestaci a siedmaci sa zapojili do projektu Detská policajná akadémia a oboznámili sa s rôznymi formami násilia, ako napríklad vandalizmus, šikanovanie. Veríme, že informácie z prednášok prispejú k zvýšeniu právneho povedomia našich žiakov.

• Blahoželáme!!

• Blahoželáme nášmu žiakovi Miškovi Remiašovi zo 6. A, úspešnému riešiteľovi okresného kola Dejepisnej olympiády!

• Informácie k poskytovaniu dotácií na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa od 01.05.2023

• Dňa 28.02.2023 bol v zbierke zákonov SR zverejnený zákon č. 65/2023 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi . Predmetná novela zákona o pomoci v HN s účinnosťou od 01.05.2023 mení a dopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí

a rodiny SR, dochádza k zmenám v poskytovaní dotácií na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa .

V nadväznosti na právnu úpravu od 01.05.2023 pri poskytovaní dotácií na stravu dochádza k  zmenám:

A) Výška dotácie na stravu

Dotácia na stravu sa bude v zmysle § 4 ods. 6 zákona o dotáciách poskytovať v sume:

1,40 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ a odobralo stravu,

2,10 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v ZŠ na prvom stupni a odobralo stravu,

2,30 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v ZŠ na druhom stupni a odobralo stravu.

B) Oprávnené deti na poskytnutie dotácie na stravu

V zmysle § 4 ods. 3 zákona o dot., dotáciu na stravu možno poskytnúť  v MŠ a v ZŠ na dieťa, ktoré navštevuje:

1. posledný ročník MŠ alebo je žiakom ZŠ, ak rodič dieťaťa alebo fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu, *písomne požiada žiadateľa o dotáciu na stravu prostredníctvom zariadenia školského stravovania - do 10. 4. 2023!!!!!!

2. MŠ deti 2 – 5 rokov žijú v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v HN , ŽM, v tomto prípade rodič musí preukázať, že od 1.5.2023 spĺňa túto podmienku ( potvrdenie  o zaradení do HN, ŽM)

* Žiadosť o dotáciu na stravu je možné podať aj elektronicky prostredníctvom Edupage - Žiadosti/vyhlásenia (do 10. 4. 2023!!!)

Všetky podrobné informácie k dotáciám, platbám, termínom a tlačivá  nájdete na webovom sídle školy - "Školská jedáleň"

• Deň vody

• Od roku 1993, teda už tri desaťročia, si verejnosť na celom svete 22. marca pravidelne pripomína Svetový deň vody. Tento rok bola  témou Svetového dňa vody "Urýchlená zmena" v kontexte vyriešenia krízy nedostatku vody a osvety v oblasti hygieny.

Aj naši žiaci si na rôznych vyučovacích hodinách aj v školskom klube pripomenuli tento deň rôznymi vzdelávacími aktivitami.

• Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť!!

• Po prestávke zavinenej covidom opäť otvárame brány školy verejnosti, aby sa mohla na vlastné oči presvedčiť, ako to v našej škole vyzerá, ako sa v našej škole pracuje. Všetci ste vítaní!!

• Zmena organizácie vyučovania

• V piatok 17. marca 2023 z organizačných dôvodov upravujeme organizáciu vyučovania a činnosť školských zariadení nasledovne:

Vyučovacie hodiny budú skrátené na 35 min, vyučovanie končí 5. vyučovacou hodinou už o 11.25 h.

Dĺžka prestávok ostáva zachovaná.

Materská škola a školský klub detí končia prevádzku o 15.00 h.

Rozvrh vyučovania:

1. hod. 7.45 - 8.20

2. hod. 8.30 - 9.05

3. hod. 9.15 - 9.50

4. hod. 9.55 - 10.30

Obed 10.30 - 10.50

5. hod. 10.50 - 11.25

Obed 11.25 - 11.55

Ďakujeme za pochopenie a ospravedlňujeme sa rodičom za spôsobené nepríjemnosti.